A gyász biztonságos útja egyedi zenei gyűjteménnyel és terápiás támogatással - tudományosan igazolt egyedi zenehallgatási módszer anyai/apai veszteségben érintett gyerekeknek
Hogyan kérj segítséget, ha a biztonságos gyász útját választod a veszteséged feldolgozásához?
Minden útnak az eleje a legnehezebb. Amikor veszteség ér, nem azonnal van szükséged segítségre, csak azután, hogy megfigyelted magad és érzed miben kell támogatást kérned, hogy az életed egy napon újra a saját irányításod alá kerüljön és ne temessen maga alá a bánat.
Amikor elveszítünk valakit haláleset következtében, sok olyan érzelmi folyamat veszi kezdetét, ami mindannyiunkban azonos, és számos olyan, ami teljesen egyedi módon zajlik. A bánat ezer egyedi formáját az határozza meg, hogy milyen kapcsolatuk volt az elhunyttal, hogy milyenek a veszteség körülményei, hogy milyen közösség áll mellettünk a gyászunkban és milyen a világképünk - vagyis hogyan helyezzük el a minket ért eseményeket az életünkben.
Abban a helyzetben, amikor a legsötétebb napjainkon túljutottunk, és elkötelezzük magunkat amellett, hogy segítséget kérünk, fontos hogy megfontolt döntést hozzunk arról, ki lesz a társunk (segítő terapeutánk) azon az úton, amely során feldolgozzuk a veszteséget. Az érzelmi alapú tanácsok jólesnek az embernek akkor, ha egyedül érzi magát egy helyzetben. Most viszont nem kaphatsz érzelmi alapú tanácsot, mert az nem tudna téged újra lendületbe hozni és arra ösztönözni, hogy kezd keresni és lelj rá a számodra megfelelő professzionális segítségre. Most arra van inkább szükséged, hogy a kérdésekre, amik hamarosan felmerülnek, választ kapj.
Mindez azért fontos, hogy reális képed legyen az előtted álló kihívásokról és lehetőségekről, és hogy minél hatékonyabban érj el olyan típusú segítséget, amire a legnagyobb szükséged van.
Tudnod kell, hogy a jól megválasztott, neked szóló, megfelelő ütemű segítség sorsfordító a gyászod megélésének, és a veszteséged feldolgozásának szempontjából.
- Miként állj neki feltérképezni a gyászt támogató célú, professzionális terápiákat a lakóhelyed közelében?
A gyász egy krízis, az egyik legjelentősebb az emberi életben. A terápiás szakmában jártas hivatásos segítők, eszerint kezelik és vezetik mindazokat, akik ebbe a krízisbe kerülnek. Szánj időt arra, hogy megismerd a terápiás lehetőségek választékát. Használd mindehhez bátran az internetet, de amikor ebbe fogsz, legyen elég időd, legyél kipihent és ne zavarjon meg semmi. Természetes, hogy ha néhány heted elmegy csak ezzel. Figyelj arra, hogy cikkeket olvass és ne fórumokat vagy kommenteket, mert az információ hitelessége nagyon fontos. Fogj egy füzetet vagy nyiss egy üres dokumentumot a számítógépeden és írd le a megtalált információkat, amiket fontosnak értékelsz. Használd a Google keresőben az alábbi keresőszavakat: gyászterápia, gyász támogatás, gyász kísérés, normál gyász.
- Hogyan mérlegeld azt, milyen típusú segítség áll hozzád a legközelebb?
Ez a rész kicsit becsapós, mert ezt egyedül nem tudod teljesen feltérképezni - ehhez szükséged lesz majd a szakemberre is, de amíg őt nem találod meg, van néhány olyan dolog, amiben biztos lehetsz, hisz ismered magad jól. Döntsd el, hogy csoporttal vagy egyénileg indulsz neki a folyamatnak. Döntsd el, hogy beszélgetni szeretnél vagy másfajta aktivitást választanál. Utóbbi azt jelenti, hogy szakképzett, de alternatív eszközökkel dolgozó terapeuta támogat majd téged a terápiás munka során. Döntsd el, hogy a családodból te kérsz egyedül segítséget, vagy családterápiás közegben kezditek meg a veszteségetek feldolgozását? Tudnod kell, hogy ha egy jól képzett szakember úgy ítéli meg, hogy egy másik szakemberrel hatékonyabb segítséget kaphatsz, átirányíthat őhozzá - ha így lesz, ne ellenkezz, ez a helyes döntés.
- Hogyan hozz végleges döntést és kötelezd el magad a döntésed mellett?
Sürgetni senkit sem lehet és nem is érdemes - így te se sürgesd önmagad! Fontos azonban, hogy ne teljenek el hónapok addig, amíg a segítségkérés módját mérlegeled. A jegyzetelés, a tudatos keresés egy idő után elhozza a valódi cselekvés időszerűségét is. Figyeld magad, hogy ne szalaszd el azt az időszakot, amikor a legtöbb erőd van tettekre fordítani a tájékozódást és felhívni a választott szakembert, hogy találkozhass vele. A végleges döntéshez bátorság és céltudatosság kell, ami most nehezebb lehet mind máskor, de gondolj arra, hogy ezek a döntések amiket most meghozol, visszavezetnek téged az eredeti élettervedhez, valamint bölcsebbé is tesznek.
- Hogyan fogj hozzá a terápiának, amit választottál és mit várj tőle?
Egyeztess pontos időpontokat és számolj velük a napirendedben. Ne zsúfolj tele egyéb teendőkkal olyan napokat, amikor segítséget kapsz és hagyj időt arra is, hogy értelmezd a terápiás ülések/foglalkozások után azt, amit átéltél. A terápia ha jó, akkor alkalomról alkalomra több felismerést, erőt és tettre készséget szabadít fel benned. De ne zavarjanak össze azok az időszakok sem, amikor mindez a folyamat megáll vagy esetleg rosszabbul érzed magad. Nem könnyű dolog az érzelmek és test, valamint a világos napi gondolatok egyensúlyba hozása, amikor hiányérzet gyötör minket a veszteségünk miatt. Ez így természetes. Légy magaddal empatikus! Maradj kitartó! Ha jólesik néhány szóban megosztani másokkal amit átélsz a terápián, tedd azt, de az élmények főleg benned zajlanak majd le. A pszichoterápia folyamata egy érzelmi munka, aminek célja és meghatározott menete van. Ezeket megismerd és megérted majd az első alkalmak után és érezni fogod azt is, milyen elvárásokat fűzz mindehhez.
Senki sem születik úgy, hogy ilyen életeseményekre fel legyen készülne, ami ha belegondolsz furcsa, mert a múlandóságunk egy tény - mégsem számolunk vele a hétköznapokban. Tekintsd a segítségkérés módjának megtalálását egy tanulási folyamatnak, amiben céljaid vannak és eredményt szeretnél, nem utolsó sorban pedig, amire pénzt és időt szánsz.
Fontos hogy a segítő terápia amit választasz, kifejezetten a gyász támogatását vegye alapul, ne általános lelki támogató folyamat legyen. Fontos, hogy ne járjon szélsőséges anyagi kihívással a kifizetése neked se elször, sem pedig abban az esetben, ha a folyamat hosszúra nyúlik. Fontos, hogy ne kelljen sokat utaznod, hogy elérj a terápiás helyszínére. Fontos, hogy a terapeuta személye megfeleljen az elvárásaidnak abban az értelemben, hogy őszinte és nyílt lehess vele.
Ha a gyermek környezetében anyai veszteség történt és te a gyermek egyik családtagja vagy, ide kattintva választhatod ki a neked szóló útmutató sorozatot.
Ha a gyermek környezetében apai veszteség történt és te a gyermek egyik családtagja vagy, ide kattintva választhatod ki a neked szóló útmutató sorozatot.
Ha nem ilyen módon vagy érintett a gyászban, a fenti írás akkor is segíthet neked abban, hogy időt szánj arra, hogy szakszerű segítséget igénybe véve valóban feldolgozd a veled történteket, mert a gyász megfelelő segítő-terápia nélkül börtönné válhat. Sokat számít milyen döntéseket hozol a segítségkérés módjáról. A zene mellett könnyű dönteni, mert belesimul az életedbe és észrevétlenül változtat téged át olyasvalakivé aki lenni szeretnél.


Rosa Susana Durao Nhancale
Rosie társadalomkutató, gyermekeknek szóló mentálhigiénés innovációk fejlesztője. A többszörösen díjazott Élni és szeretni édesanya/édesapa nélkül alapítvány (Living Without the Sun/Moon Foundation) és a ‘Kezdetek zenéje’ elnevezésű egyedi zenehallgatási rendszer (Music of Beginnings system) alapítója, valamint a szervezetek nemzetközi tananyagok fejlesztéséért felelős vezetője.