Skip to main content

Jakab Kriszta

Kriszta okleveles pszichológus, integratív terapeuta, képzésben lévő tanácsadó szakpszichológus (krízisintervenció szakirány), pszichodráma vezető jelölt. A Himalájai Jóga Tradíció jógaoktatója. Szívügyei: relaxáció és meditációs technikák, módosult tudatállapotban végzett hipnoterápiás munka, a női életút fordulópontjainak segítése. Tabutémái: anyaseb, kötődési zavarok, női vezetők, szülési traumák, spirituális krízis.

Mi az, amit a legjobban szeretsz magadban, mik a te erősségeid?

Az érzékenységem – ami ugyanakkor nehézségek okozója is lehet.
A megérzéseim.
A hitem.
Az életszeretetem – az Élet iránti mélységes tiszteletem, szeretetem és alázatom.
A humorom.
Ha ezekre hallgatok, támogatnak, hogy kitartsak a nehéz helyzetekben is. 

Ha meghallod azt a szót, hogy NŐ és NŐISÉG/NŐIESSÉG, milyen asszociációk, gondolatok jutnak róla eszedbe?

A ciklikusság - együtt létezés, lüktetés a természettel. Minden percben, minden nap, minden hónapban. Egész életünk, minden életszakaszunk során. A női lét különböző szakaszai - mint egy virág élete. Az erre való tudatosság, ennek megélése.

A megfoganás, életet adás, táplálás, gondoskodás képességének különleges adománya.

Ugyanakkor a nemtelenség is: a meditációban nincs nemünk. Az odavezető úton, a gyakorlás során fontos, hogy női testben tanulunk, de a testtudatosság elengedésével ez sem szempont már. 

Miért csatlakoztál a MÁS HANGON közösséghez, hogyan tudsz kapcsolódni a céljaihoz? 

Ráchel mesélt nekem először az INK-ről, titkos, dédelgetett ötletéről. Első pillanattól tudtam, hogy itt a helyem. Aztán beszélgettünk az első női önismereti csoportról, ami mindent magába foglalt, ami nekem akkor fontos volt: integrál szemlélet, női, önismereti, csoporttal való munka, pszichodráma, jóga. Újra éreztem: ott a helyem. A második csoportot már együtt visszük.

Aztán elkezdtünk rengeteget beszélgetni, ötletelni a Facebook közösség kapcsán. Itt főleg a korábbi újságírói, szerkesztői tapasztalatom volt fontos. Azóta meg se álltunk, egyik ötletet, tennivalót követi a másik.

Milyen területen fogsz tevékenykedni a MÁS HANGON közösségben, mik a szakmai céljaid?

Az én területem a jóga, a relaxáció, a meditáció megmutatása, megismertetése lesz. Nem elvont, messzi távlatokban, hanem itt és most a hétköznapi tevékenységeink során, azok mellett, azok közé illesztve, hiszen itt és most szeretnénk teljes életet élni, női testben. Az önismereti munka mellett ebben a jóga rengeteget segíthet nekünk testileg, lelkileg, mentálisan. 

Pszichológusként, az egyéni tanácsadás során is a női életút fordulópontjain, nehézségein való átjutást segítem. Szívügyem a kismamákkal való munka – a várandósság, a szülés, és az azt követő időszak támogatása.

Pszichodrámavezető jelöltként a női önismereti csoportokban való munkában veszek részt, integrál szemléletben. 

Miért fontos számodra az önismeret? 

Mert önmagam megismerése, megértése, elfogadása, szeretete nélkül nem tudok jóban lenni sem magammal, sem a körülöttem lévő emberekkel, világgal. 

Önismeret nélkül a segítői pálya sem hiteles.
Önismeret nélkül a spirituális út is csak bukdácsolás, önámítás.

Mit jelent számodra a fejlődés? Hogyan valósítod meg a saját életedben?

A fejlődésre való vágy, az ezért való folyamatos küzdelem, munka – maga a mindennapi élet. Megszületésünk célja, értelme. 

Miért jó egy női közösséghez tartozni személyesen neked és mit gondolsz, mit adhatnak a világnak, mit tehetnek hozzá a globális jólléthez a női közösségek?

Női közösség és női közösség között különbség van. Ha egy női közösség elfogadó, megtartó, inspiratív, felemelő – akkor jó hozzá tartozni, jó érte tenni. Ilyenkor hozzáad az, hogy nőként hasonló megélésekkel, tapasztalatokkal tudjuk egymást segíteni. 

A személyes életedben mik számodra a legfontosabb értékek, mik a személyes vágyaid, céljaid?

A személyes életemben a legfontosabb érték az élet maga, annak szeretete, tisztelete, védelme, öröme, csodája.