Skip to main content
Programok

MÁS HANGON,
TABUK NÉLKÜL

Nők Más Hangon pszicho-irodalmi kultúrest: Marmorstein Berta csodálatos élete

Sok nővel beszélgetek munkám során. Mesélnek az életükről, a házasságukról, a válásukról, a munkájukról, a kapcsolataikról és a gyerekeikről. Láthatóan közös bennük, hogy el akarják felejteni, el akarják rejteni, hogy mennyire rémültek vagy dühösek, tehetetlenek sorsukkal kapcsolatban. Kiderült az is, hogy igencsak sok nő tudja, hogy mit akar és azt is, hogy mit tenne a gyakran fájdalmas és nehéz helyzetekben. Ugyanakkor sok nő fél attól, hogy ha beszélnének, akkor elítélnék vagy bántanák őket, nem hallgatnák és értenék meg őket. A beszéd pedig csak tovább bonyolítaná a helyzetet, ezért jobb „önzetlennek” tűnni, nem szólni és megtartani a békét. Ahhoz, hogy a nők kieresszék a hangjukat, és lehetőség nyíljon arra, hogy meghallják őket, egy fontos dologra van szükség: arra, hogy ráébredjenek milyen problémákhoz vezet az, hogyha valaki csak azért válik önzetlenné, mert meg akarja őrizni a „kapcsolatait”. 

Megfogalmazódott bennem, hogy a nők hogyan fognak önmagukról beszélni, hogyha önzetlennek és olyan valakiknek mutatják magukat, akiknek se hangjuk, se vágyaik nincsenek. A felfedezés, miszerint önzetlennek lenni annyi, mint elfojtani szükségleteiket, mérföldkőnek számított a nők életében, hiszen alapjaiban kérdőjelezi meg a nők különállóságát, és az ehhez kapcsolódó disszociációt is, ami éppen az ezeket fenntartó erőszakon alapuló civilizációt erősíti tovább. Ha ezeket a pszichológiai folyamatokat a szerelem, valamint a kapcsolatok megőrzése érdekében igazságosnak tekintjük, akkor az pont olyan, mintha az erőszakot vagy a nemi erőszakot tekintenénk igazságosnak az erkölcs nevében.

Miért különleges a Nők Más Hangon pszicho-irodalmi kultúrest? 

Rák Kati színművésznő páratlan humorral kelti életre Marmorstein Berta alakját, és tárja elénk az egész XX. századot megélt, és az embert próbáló nehézségek ellenére is embernek maradt nő csodálatos életét.

De a lélekszínházi utazásunkon nemcsak egy különleges színházi élményt élhetnek át a résztvevők. Az előadást követően közösen megtaláljuk a módját annak, hogy kimondjuk az igazat és mély igazságokat. Ebben klinikai szakpszichológusként én leszek a segítségetekre. 

Az előadást követő közösségi beszélgetés segítségével átdolgozzuk magunkat a bennünk lévő gátakon ahhoz, hogy felfedezzük a saját igazságunkat. Ehhez fel kell tárnunk, és meg kell vizsgálnunk a saját belső élményünket, hogy az megnyilvánulhasson a hangunkban és a testünkben. Az előadás elején rendhagyó kezdést ígérek. A pszicho-irodalmi kulturális estünk egyedülálló módon nyújt segítséget a résztvevőknek abban, hogy átéljenek egy sor olyan érzelmet és testi érzetet, amelyek nem csak a szokásos “testi beállítódásaikat” kapcsolják be, hanem lehetővé teszik számukra azt is, hogy alternatív módokat fedezzenek fel az élettel való kapcsolódásra.

A történet egy női sorsot mutat be.

 

berta plakat 0417 

 

A színdarab lehetővé teszi, hogy a nő, némi érzelmi távolságot tartva, megfigyelje saját mindennapi problémáit, valamint vezetett és biztonságos körülmények között kísérletezzünk az előadást követően. Beszélgetni fogunk arról, hogy milyen más megoldási lehetősége lett volna a történet főszereplőjének, milyen más alternatíva irányába menne a néző szerint a történet. 

Emlékezz! Az előadást követő csoportos beszélgetésen olyan kérdésekre válaszolunk majd a Rák Kati színművésznő részvétele mellett, mint például 

„Mennyire volt a történet hasonló ahhoz, vagy eltérő attól, ami a te életedben történik?”

„Mire emlékszel a te életedből, ami hasonló Bertáéhoz?”

Túl sok mindenre emlékszel? Vagy nem emlékszel eléggé? Mire nem akarsz emlékezni? Milyen emlékezni?”

„Mi lenne a te életedre vonatkozó esemény forgatókönyve?”

„Milyen érzéseket hozott fel benned Berta története? Mi volt az, ami nyomot hagyott benned?”

Ez az egyedülálló este abban segít, hogy ötvözni tudjuk a pszichoterápia tudományos módszereit a testben lakozó intuíció erejével. Hiszen a pszichoterápia és a színház egymást kiegészítve a már meglévő intuíciónkat hozza elő. Arra törekszünk, hogy az est alatt kilépjünk a saját személyes tapasztalatunk vagy akár még a szüleink tapasztalatának hatóköréből, hogy az életről alkotott feltételezéseink objektív érvényességét vizsgáljuk meg a kultúra segítségével.

A részvétel jegyvásárláshoz kötött. Jegyek korlátozott számban érhetők el a jegy.hu oldalon.

Szeretném felhívni a figyelmedet, hogy a lakásszínház előadás helyszíne a Más Hangon Központ, ahol nincs büfészolgáltatás, illetve tilos a dohányzás. Vizet természetesen tudunk biztosítani.

 

Szeretettel várlak,

Róza Ráchel, klinikai szakpszichológus

A Nők Más Hangon programok szakmai vezetője és az Integrál Női Közösség alapítója